Достапни линкови

Техеран: Претседателот на Ирак Џалал Талабани во посета на Иран


Претседателот на Ирак Џалал Талабани денеска се очекува да го посети Иран, каде ќе разговара со неговите ирански колеги. Инаку иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад во саботата изјави дека е подготвен да им помогне на Соединетите држави во Ирак, доколку оваа земја ја смени политиката и ги повлече своите сили. Посетата на Талабани на Иран беше предвидена во саботата, но беше одложена по бомбашкиот напад во Багдад кога загинаа 200 лица.
XS
SM
MD
LG