Достапни линкови

Багдад: Полицискиот час во Багдад продолжен најмалку до понеделник


Ирачките власти одлучија полицискиот час кој е на сила во Багдад да се продолжи најмалку до понедлник. Причина за таквата одлука како што јавуваат агенциите е стравот од нови секташки насилтва откако во четвртокот во серија бомбашки напади во шиитскиот кварт Садр Сири загинаа 200 луге. Во меѓувреме портпаролотот на ирачкиот претседател Џалал Талабани изјави дека е можно да се реализира посетата на Талабани на Иран која е закажана за утре. Тој претходно изјави дека нема да оди во Техеран се додека Багдадскиот аеродром е затворен.
XS
SM
MD
LG