Достапни линкови

Авганистан: Најмалку 12 загинати во експлозија во ресторан


Најмалку 12 лица загинаа а 25 се повредени во ресторан во Авганистан откако бомбаш самоубиец го активирал екплозивот.Повекето од нив биле припадници на локалните одбрамбени сили кои работеле за америкаканската војска. Во мегувреме преставници на мисијата на НАТО, ИСАФ соопштија дека во судирите во провинциите Кандахар и Орузган во петокот и саботата убиле околу 55 талибански бунтовници а еден нивни војник загинал.
XS
SM
MD
LG