Достапни линкови

Газа: Договор за прекин на огнот меѓу палестинските милитанти и Израел


Во појасот Газа утринава стапи на сила договорот за прекин на огнот мегу палестиските милитанти и Израел. Израелската армија веднаш објави дека ке ги повлече своите сили во согласнот со договорот но како што јавуваат агенциите по неговото стапување на сила биле испукани неколку ракети кон територијата на Изреал за што одговорноста ја преземале организацијата исламски џихад и движењето Хамас. Прекинот на огнот беше објавен доцна синојка по телефонскиот разговор на палестинскиот претседател Махмуд Абас и израелскиот премиер Ехуд Олмерт.
XS
SM
MD
LG