Достапни линкови

Амстердам: Христијанско демократската партија победи на изборите во Холандија


Христијанско демократската партија на премиерот Јан Петер Балкененде е победник на парламентарните избори во Холандија со освоени 41 место од вкупно 150. На второ место е Работничката партија со 32 места, додека крајно десничарската анти-имигрантска партија освои 9 пратенички места.
XS
SM
MD
LG