Достапни линкови

Варшава: 21 загинат во експлозијата на метан во рудник во Полска


Бројот на мртви во експолозијата на метан во еден рудник во Полска се искачил на 21 лице, јавуваат агенциите. Според официјални лица ,15 мртви тела биле пронајдени во рудникот ХАЛЕМБА во јужниот дел на Полска. Двајца рудари се водат како исчезнати. Полскиот претседател Лех Кацински побарал итна истрага за експлозијата, како и обновување на безбедносните мерки во полските рудници.
XS
SM
MD
LG