Достапни линкови

Москва: Ерваз ја купува Орегон Стил


Најголемиот руски произведувач на челик, групацијата Ерваз, објави дека ја купува американската челичарница Орегон Стил за две милијарди и триста милиони долари во готово. Тоа досега е најголема инвестиции на една руска комапнија во Соединетите Држави. Работата е договорена и покрај порастот на напнатоста меѓу западните земји и Русија поради потезите на Москва за ограничување на пристапот на странските инвеститори до руските извори за нафта и гас.
XS
SM
MD
LG