Достапни линкови

Багдад: Ирак и Сирија воспоставија дипломатски односи


Ирак и Сирија воспоставија дипломатски односи, прекинати пред повеќе од дваесет и пет години, соопштија денеска во Багдад шефовите на дипломатиите на двете земји Хошјар Зебари и Валид ал Муалем. Ирак во илјада деветстотини осумдесетата година, односно во почетокот на осумгодишната војна со Иран, ги прекина односите со Сирија во знак на протест поради поддршката што Дамаск му ја даваше на Техеран.
XS
SM
MD
LG