Достапни линкови

Пекинг: Кина планира да изгради најдолга подземна железница за јавен транспорт


Кина планира да изгради најдолга поземна железница за јавен транспорт во светот. Според весникот Чајна Дејли, до 2020-та година во Пекинг треба да има подземна железница во должина од 561 километар, односно 19 линии кои ќе го поврзуваат секој поголем дел од градот.
XS
SM
MD
LG