Достапни линкови

Маврово: Дијалог власт - опозиција, нема консензус


Власта и опозицијата не постигнаа консензус за дел од клучните реформи што и се неопходни на Македонија на патот кон ЕУ и НАТО. Ова е епилогот од дводневната меѓупартиска средба на високи ниво што со посредство на странските дипломати заврши денеска во Маврово. Премиерот Никола Груевски и евроамбасадорот Ерван Фуере изразија задоволство што дијалогот започнал, додека опозицијата ја обвини владата за арогантен однос во барањето на нејзината поддршка за реформите.
XS
SM
MD
LG