Достапни линкови

Виетнам: Економски форум на лидерите на 21 земја меѓу кои и САД, Русија и Кина


Лидерите на Азиско-пацифичкиот економски формум кој денеска започна во Ханој – Виетнам се заложија за отстапки во трговијата со земјоделието со цел да се деблокираат и преговорите за либерализација на глобалната трговија кои пропаднаа во јули поради несогласувањата околу супституциите за земјоделието. Во Ханој се лидерите на 21 земја меѓу кои и претседателите на Соединетите Држави, Русија и Кина. Се очекува лидерите да издадат заедничка изјава – како повик до Северна Кореја да ја напушти воената нуклеарна програма да се врати на 6 партитните преговори.
XS
SM
MD
LG