Достапни линкови

Варшава: Локални избори во Полска


Во Полска денеска се одржуваат локални избори. Вкупно 280.000 лица се кандидирале за градоначалници, раководители на обласните администрации и членови на локалните законодавни собранија. Над 30,2 милиони избирачи имаат право да го дадат својот глас на локалните избори. Главни ривали се кандидатите на владејачката партија “Закон и правда“, која што во Полска ја нарекуваат “партијата на браќата Качински“ и нивните конкуренти од десничарската партија “Граѓанска платформа“.
XS
SM
MD
LG