Достапни линкови

Киргистан: Бакиев го потпиша изменетиот Устав


Претседателот на Киргистан Курманбек Бакиев денеска го потпиша изменетиот Устав со кој се ограничува неговата моќ. Уставот претходно беше изгласан во парламентот кој сега добива повеќе контрола врз владата. Новиот устав уследи по неколкудневните протести на опозицијата во главниот град Бишкек.
XS
SM
MD
LG