Достапни линкови

Киргистан: Консултации на претседателот Бакиев околу уставните измени


Претседателот на Киргистан Курманбек Бакиев одржува консултации со државниот врв околу новата верзија на уставни измени и можноста тие да бидат усвоени што е можно поскоро. Во меѓувреме, во Бишкек повторно има протести на противниците, но и на подржувачите на Бакиев. Опозицијата соопшти дека ќе ги прекине протестите доколку парламентот ги усвои измените во уставот со кои ќе се ограничи моќта на претседателот.
XS
SM
MD
LG