Достапни линкови

Багдад: Садам Хусеин повторно на суд


Поранешниот ирачки лидер Садам Хусеин се врати во судницата под обвинение за геноцид два дена по пресудата за смрт поради злосторство против човештвото. Против Хусеин всушност почнува вториот процес за убиство на илјадници курди во северен Ирак. На смрт со бесење пак беше осуден за смртта на 148 шиити во село Дуџали по неуспешниот обид за атентат врз него во 1982.
XS
SM
MD
LG