Достапни линкови

Никарагва: Според првичните резултати од претседателските избори водство на Даниел Ортега


Првичните, делумни резултати од претседателските избори во Никарагва покажуваат дека поранешниот претседател и лидер на марксистичките герилци Даниел Ортега е пред победа и оти, по шеснаесет години би можело повторно да се врати на власт. Соединетите Држави се загрижени, бидејќи Ортега, како и лидерите на Венецуела и на Куба Хуго Чавез и Фидел Кастро, отворено е против Вашингтон.
XS
SM
MD
LG