Достапни линкови

Анкара: Почина Булент Еџевит


Поранешниот турски премиер Булент Еџевит почина на осумдесет и една годишна возраст. За време на неговата скоро пеесет годишна политичка кариера тој донесе одлука за испраќање војници на Кипар, но и го обезбеди и кандидатскиот статус на Турција за Европската Унија пред седум години. Еџевит во мај годинава претрпе мозочен удар и од тогаш беше во кома.
XS
SM
MD
LG