Достапни линкови

Никарагва: Претседателски и парламентарни избори


Денеска во Никаргва се одржуваат претседателски и параментарни избори.Според локалните анкети, како што пренесуваат агенциите најмногу шанси за победа има кандидатот на левицата Даниел Ортега кој годинава се кандидара по 4 пат.Инаку тој е првиот латино американски револуционер и ја има подршката од лево ориентираните претседатели Фидел Кастро, Хуго Чавез и Ево Моралес.
XS
SM
MD
LG