Достапни линкови

Пекинг: Кина вети заем од пет милијарди долари на африканските држави


Кинескиот претседател Ху Џинтао им вети заем од 5 милијарди долари на африканските држави во наредните три години. Во Пекинг се одржува Кинеско – африкански самит на кој Џинтао најави и дека Кина двојно ќе ја зголеми помошта за Африка до 2009-та година, како и зајакнување на соработката во повеќе области.
XS
SM
MD
LG