Достапни линкови

Бишкек: Протести на опозиционите партии


Опозиционите партии во Киргистан одржуваат масовни протести во главниот град Бишкек со барање за оставка на претседателот Курманбек Бакиев доколку не спроведе уставни и други реформи. Опозицијата смета дека Бакиев, меѓу другото, не ги исполнил барањата за смена на државните функционери осомничени за корупција. Паралелно, во Бишкек се одржува и собир за подршка на претседателот Бакиев.
XS
SM
MD
LG