Достапни линкови

Техеран: Иран направи чекор напред во програмата за збогатување на ураниум


Иран потврди дека направи чекор напред во програмата за збогатување на Ураниумот. Мохамед Ганад втор човек на иранската организација за атомска енергија изјави дека збогатувањето ураниум е зголемено од 3 на 5 насто, што е доволно за користење во нуклаерните централи, но не и за нуклеарно оружје. Советот за безбедност на Обединетите Нации му се заканија на Иран со санкции доколку не ја запре програмата за збогатување на ураниумот.
XS
SM
MD
LG