Достапни линкови

Хелсинки: Лидерите на ЕУ разговараат со украинскиот претседател Виктор Јушченко


Лидерите на Европската Унија денеска во Хелсинки разговараат со украинскиот претседател Виктор Јушченко за можностите на Украина за доближување до Унијата. Јушченко, пред состанокот изјави дека една од стратегиските цели на Украина е европската перспектива. Инаку, на овој состанок е планирано потпишување договори за преку-гранична соработка, за олеснување на визниот режим и за реадмисија на илегалните имигранти.
XS
SM
MD
LG