Достапни линкови

Софија: Георги Прванов победи во првиот круг од претседателските избори


Актуелниот бугарски претседател Георгиј Прванов, според официјалните резултати објавени денеска, убедливо води во првиот круг од изборите за шеф на државата што се одржа вчера. Прванов освоил шеесет и четии насто од гласовите, додека на второ место е ултранационалистичкиот кандидат Волен Сидеров кој освоил дваесет и еден процент. Вториот круг ќе се одржи идната недела, бидејќи на изборите не излегле неопходните пеесет насто од гласачите.
XS
SM
MD
LG