Достапни линкови

Сирија: Лидерот на политичкото движење на Хамас бара формирање на палестинска држава


Лидерот на политичкото биро на радикалното исламистичко движење Хамас Халид Мешал побара формирање палестинска држава на териториите што Израел ги презеде во илјада деветстотини шеесет и седмата година. Според него, таа држава би била формирана за четири години и во неа би бил и Ерусалим. Мешал живее во егзил во Сирија.
XS
SM
MD
LG