Достапни линкови

Њујорк: Генералното собрание на ОН ќе гласа за предлогот Бан Ки Мун да биде нов генерален секретар


Генералното собрание на Обединетите Нации денеска треба да гласа за предлогот на Советот за безбедност јужнокорејскиот министер за надворешни работи Бан Ки Мун да биде нов генерален секретар на Светската организација. Доколку биде изгласан, Бан Ки Мун на први јануари идната година ќе го замени сегашниот генерален секретар Кофи Анан.
XS
SM
MD
LG