Достапни линкови

Луксембург: Состанок на министрите за финансии на ЕУ


Министрите за финансии на земјите членки на Европската Унија на денешниот состанок во Луксембург расправаат за зголемување на буџетот на Европската инвестициона банка. Имено, до крајот на годинава треба да биде постигнат договор за буџетот и за тоа каде тие средства би биле инвестирани. Според дипломатски извори, најмногу пари би требало да добијат земјите кандидатки за членство во Унијата, Македонија, Хрватска и Турција.
XS
SM
MD
LG