Достапни линкови

Козлодуј: Во атомската централа истекол радиоактивен раствор


Во бугарската атомска централа Козлодуј дошло до истекување на радиоактивен раствор, но притоа немало нуклеарно загадување, јавија агенциите, повикувајќи се на соопштението од Управата на централата. Сепак, инцидентот го испитува специјална комисија, а за него биле известени и инспекторите за нуклеарна безбедност.
XS
SM
MD
LG