Достапни линкови

Дрезден: Средба Ангела Меркел – Владимир Путин


Рускиот претседател Владимир Путин и германскиот канцелар Ангела Меркел на нивната денешна средба во Дрезден, како што е најавено, ќе разговараат за зацврстување на сорботката меѓу двете земји. Русија е галвниот снабдувач на Германија со природен гас, а планирана е изградба на гасовод под Балтичко море преку кој Германија директно ќе добива гас од Русија. Средбата е во Дрезден каде што Путин бил на служба кога работел во советската разузнавачка служба Ка Ге Бе.
XS
SM
MD
LG