Достапни линкови

Москва: Русија продолжува со притисокот врз Грузија


Русија го интензивира притисокот врз Грузија во Обединетите Нации. Рускиот амбасадор во Њујорк Виталиј Чуркин поднесе предлог резолуција до Советот за безбедност со која се поврзува иднината на посматрачката мисија на Обединетите Нации во Грузија со барањата до Тбилиси да ги стопира, како што се вели во текстот, провокативните активности во регионот Абхазија. Мандатот на оваа мисија која тринаесет години го надгледува тамошното примирје истекува на петнаесетти окомври.
XS
SM
MD
LG