Достапни линкови

Хелсинки: Европската Унија ќе ја превземе полициската мисија на Косово


Министрите за одбрана на Европската Унија, на неформалниот состанок во Финска постигнаа согласност Унијата да ја превземе полициската мисија на Косово од Обединетите Нации. Пред конечната одлука, Брисел сака да знае каков ќе биде предлогот за идниот статус на Косово. Специјалниот пратеник на Обединетите Нации, Марти Ахтисари синоќа имаше затворена средба со министрите за одбрана на Унијата и не се објавени никави детали од разговорите.
XS
SM
MD
LG