Достапни линкови

Тбилиси: Грузија ќе ги четворицата руски офицери уапсени за шпионажа


Портпаролот на грузискиот претседател Михаил Саакашвили денеска изјави дека Грузија ќе им ги предаде на ОБСЕ четворицата руски офицери уапсени за шпионажа што предизвика криза во односите со Русија. Тие. според Вано Нониашвили, ќе му бидат преаддени на преседавачот на ОБСЕ Карел де Гихт кој денеска ќе го посети Тбилиси. Инаку, Грузискиот претседател Михаил Саакашвили денеска изјави дека Русија претерано реагира на случајот, кој рускиот претседател Владимир Путин вчера го нарече акт на државен теророзам со земање заложници. Саакашвили ја отфрли и сугестијата на Путин дека Вашингтон ја креирал кризата за да ги влоши односите меѓу Грусија и Русија.
XS
SM
MD
LG