Достапни линкови

Виена: Денеска парламентарни избори


Во Австрија пак денеска се одржуваат парламентарни избори на кои Конзервативната партија на кацеларот Волфгнанг Шисел се надева на победа. аналитичарите оценуваат дека двете големи партии конзервативците и социјалдемократите ке победат на изборите и ке основаат коалиција. Според анкетите околу 38 проценти би добиле конзервативците, 35 отсто социјалдемократите и десеттина партијата на зелените.
XS
SM
MD
LG