Достапни линкови

Базарган: Оштетен гасоводот од Иран кон Турција


Во експлозија минатата ноќ е оштетен гасоводот од Иран кон Турција во близина на иранскиот град Базарган со што е запрена испораката на гас. Преставник на иранската компанија за гас потврди дека ,според прелиминарните извештаји, можна е саботажа. Станува збор за регион познат како упориште на курдските милитанти.
XS
SM
MD
LG