Достапни линкови

Багдад: Започнува Рамазан за ирачките Шиити


За ирачките шиити денеска почнува верскиот празник Рамазан. Сунитите празнувањата ги започнаа во саботата, но највлијателниот шиитски весрки лидер ајатолахот Али ал Систани донесе одлука тоа да се случи денеска. И покрај апелите на ирачката влада за мирно одбележување на празникот во изминативе два дена во меѓуверските насилства загинаа дваесетина луѓе.
XS
SM
MD
LG