Достапни линкови

Будимпешта: Продолжува притисокот врз унгарскиот премиер Ференц Ѓурчањ


Во Будимпешта утрово е мирно, по синоќешните најмасовни демонстрации откако во јавноста дојде информацијата дека премиероу Ференц Ѓурчањ намерно ја лажел јавноста за економската ситуација во земјата. На Плоштадот Лајош Кошут пред зградата на Парламентот синоќа, според различни агенции се собраа од 20 до 40 илјади демонстранти кои бараа премиерот Ѓурчањ да поднесе оставка. Во текот на ноќта беше мирно, а полицијата приведе само неколку момчиња поради вреѓање и грубо однесување.
XS
SM
MD
LG