Достапни линкови

Токио: Јапонија лансираше научен сателит за проучување на сонцето


Јапонија изутрината лансираше во орбитата научен сателит, чија мисија е проучување на сонцето. Во овој проект учествуваат и американски и британски научници, а целта е да се соберат податоци за соларните ерупции и создавањето и уништувањето на магнетните полиња.
XS
SM
MD
LG