Достапни линкови

Њујорк: САД повикуваат на распоредување мировни сили на ОН во Судан


Соединетите Држави повикаа на зголемен меѓународен притисок врз Судан да прифати распоредување на мировни сили на Обединетите Нации во конфликтниот регион Дарфур. Државниот секретар Кондолиза Рајс, на состанокот на маргините на Генералното Собрание на Обединетите Нации во Њујорк, оцени дека насилствата во Дарфур се интензивираат и оти меѓународната заедница мора да интервенира.
XS
SM
MD
LG