Достапни линкови

Вашингтон: Доколку Техеран понуди докази дека го запрел збогатувањето ураниум, САД ќе преговара


Официјален Вашингтон соопшти дека би бил подготвен да им се приклучи на разговорите за иранската нуклеарна програма само доколку претходно има докази дека Техеран ја стопирал програмата за збогатување ураниум. До ова реакција на Вашингтон дојде откако францускиот претседател Жак Ширак побара од светските сили да ги продолжат разговорите со Иран и оти е против воведување санкции спрема таа земја.
XS
SM
MD
LG