Достапни линкови

Анкара: Федералниот систем во Ирак, ќе придонесе за распаѓање на земјата, смета Абдула Ѓул


Шефот на турската дипломатија Абдула Ѓул предупреди дека федералниот систем во Ирак би можело да доведе до распаѓање на таа земја и до нестабилност во регионот. Претставници на шиитите, сунитите и курдите во Ирак се состанаа вчера за да разговараат за можноста Ирак да стане федерација.
XS
SM
MD
LG