Достапни линкови

Приднестровје: Граѓаните на референдумот се изјаснија за независност и приклучување кон Русија


Над 97 насто од жителите на молдавската провинција Приднестровје, на вчерашниот референдум се изјасниле за независност и за припојување кон Русија. Европската Комисија и ОБСЕ соопштија дека нема да ги признаат резултатите од референдумот. Приднестровје во 1992 година со конфликт се отцепи од Молдавија, а повеќето од жителите зборуваат руски јазик.
XS
SM
MD
LG