Достапни линкови

Стокхолм: Во Шведска денеска парламентарни избори


Во Шведска денеска се одржуваат парламенатрни избори на кои се очекува тесна битка мегу владеачките социјадемократи и опозицијата од десниот центар. Според последните анкети опозицијата е во благо водство, доколку таа би победила тоа би претставувало голема промена во политичкиот живот во Шведска, каде во последните 74 години социјалдемократите беа на власт вкупно 65 години.
XS
SM
MD
LG