Достапни линкови

Брисел: Анкара ги забавува реформите и обврските наметнати од ЕУ


Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент синоќа усвои извештај во кој ја прекори Анкара дека ги забавува реформите и не ги исполнува обврските наметнати од Европсксата Унија. Според европратениците, Турција не напредува доволно во слободата на печатот, спроведувањето на законите, етничките и религиозните права. Во извештајот Турција се повикува да го признае Кипар.
XS
SM
MD
LG