Достапни линкови

Вашингтон: В четврток спогодба меѓу САД и Србија за статусот на транзитниот воен персонал


Претседателот на Србија Борис Тадиќ и американскиот државен секретар Кондолиза Рајс в четврток во Вашингтон ќе потпишат спогодба со која се легализира статусот на американскиот воен персонал што минува низ Србија. Американските сили добија право да минуваат низ српска територија пред единаесет години, односно по Дејтонскиот договор со кој заврши војната во Босна.
XS
SM
MD
LG