Достапни линкови

Техеран: Ахмадинеџат го оспори правото на вето на постојаните членки на Советот за безбедност


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад го оспори ветото како право на постојаните членки на Советот за Безбедност на Обединетите Нации. На прес конференција два дена пред крајниот рок даден од Советот за Безбедност до Техеран да ја запре програмата за збогатување на ураниумот, Ахмадинеџад рече дека иран не е закана за никого и оти негобвата влаад е готова на разговори за сите прашања. Тој го повика американскиот претседател Џорџ Буш на телевизска дебата за светските прашања.
XS
SM
MD
LG