Достапни линкови

Либија: Смртна казна за лекарот и медицинските сестри што намерно заразиле над 400 либиски лица


Либискиот обвинител на обновеното судење денеска побара смртна казна за петте бугарски медицински сестри и палестинскиот лекар обвинетите дека намерно заразиле над 400 либиски деца со вирусот на Сидата. Тие веќе беа осудени на смрт со стрелање, но Врховниот суд наложи нов процес. Обвинетите тврдеа дека се невини.
XS
SM
MD
LG