Достапни линкови

Либан: Анан во посета на мировниците во Јужен Либан


Генералниот секретар на Обединетите Нации Кофи Анан пред патувањето на Израел ги посетува мировниците на Обединетите Нации во Јужен Либан. Тој во главниот штаб во Накоура побара од сите страни да го почитуваат прекинот на огнот. Анан рече дека треба да се решат прашањата на двајцата киднапирани израелски војници и на затворениците на Хезболах Во меѓувреме Франција и Италија соопштија дека денеска ги започнале подготовките за испраќање трупи во рамките на мировната мисија во Либан.
XS
SM
MD
LG