Достапни линкови

Туркменистан: Три години затвор за дописникот на Радио Слободна Европа Мурадова


Дописникот на Слободна Европа од Туркменистан Огулспар Мурадова вчера беше осудена на 6 години затвор, а другите двајца Кајиев и Аманкичиев добија по 7 години затвор. Тие зад затворени врати и без одбрана и адвокати во Ашкабат беа прогласени за виновсни за илегално поседување куршуми и муниција. Мурадова ги отрфли обвиненијата и најава жалба на судската одлука. Претседателот на Радио Слободна Европа Џеф Тримбл процесот го нарече исмеана правда и рече дека ќе продолжи да работи врз нејзино ослободување.
XS
SM
MD
LG