Достапни линкови

Приштина: Марти Ахтисари ја завршува посетата на Косово


Специјалниот пратеник на Обединетите Нации за Косово, Марти Ахтисари, денеска ја завршува неколку-дневната посета на покраината. Синоќешниот состанок со косовскиот преговарачки тим за децентрализацијата и за правата на малцинствата завршил без конкретен резултат. Ахтистари вчера разговараше и со претседателите на српските општини во северно Косово, кои му пренеле дека децентрализацијата е клучно прашање за опстанокот на србите на Косово.
XS
SM
MD
LG