Достапни линкови

Сеул: Јужна Кореја објави дека Северна Кореја поседува нуклеарни бомби


Јужно-корејскиот министер за одбрана денеска во парламентот во Сеул изјави дека Северна Кореја има една или две нуклеарни бомби. Досега ставот на Сеул беше дека Пјонгјанг има само капацитет да произведе нуклеарно оружје. Јужна Кореја со загриженост ги следи нуклеарните активности на северниот сосед, особено по извештаите дека Пјонгјанг подготвува поземно тестирање на нуклеарна бомба.
XS
SM
MD
LG