Достапни линкови

Вашингтон: Узбекистанските бегалци се враќаат од Соединетите држави во својата земја


Над 40 узбекистански бегалци кои избегаа во Соединетите Држави по крвавите настани во Андиџон се враќаат дома. Тие се дел од 150 те избегани кои, според групите за човекови права, биле сведоци на масакрот врз стотици цивили од страна на безбедносните сили по немирите во Андиџон. Тие изјавија дека добиле гаранции оти нема да бидат гонети од узбекистанските власти.
XS
SM
MD
LG